Wnioski Rady Medycznej KGHM na temat walki z koronawirusem

Egzamin z walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przez KGHM zdany. To wnioski, jakie wyciągnęła Rada Medyczna podczas obrad mających miejsce 2 września w Centrali KGHM. Podczas spotkania naukowcy i eksperci wchodzący w skład Rady powołanej rok temu analizowali efekty i sposoby działania miedziowej spółki.

W Lubinie, w Centrali KGHM 2 września odbyło się kolejne już posiedzenie Rady Medycznej KGHM. W jej skład wchodzą eksperci ze świata nauki i medycyny oraz przedstawiciele zarządu polskiej Miedzi. Wtorkowe obrady dotyczył głównie analizy dotychczasowych działań, jakie KGHM podjęła w zakresie walki z rozprzestrzenianiem się koronowairusa. Zdaniem obradujących miedziowa spółka jak dotąd radzi sobie z ogólnoświatowym problemem doskonale.
– To jest efekt wieloletnich działań i wieloletniej polityki, która prowadzi do tego, że ludzie pracują w warunkach zapewniających przyzwoite standardy higieniczne, że w wielu procesach technologicznych używa się masek, które używane jako maski przeciwpyłowe a one również chronią przed zakażeniem – mówił prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.

Przedmiotem obrad Rady Medycznej było również przygotowanie się na drugą falę koronawirusa i jesiennych zachorowań na grypę. Podczas konferencji prasowej prezes KGHM wspomniał o szeroko zakrojonej skali szczepień przeciwko grypie, które ruszą w połowie września.

- Program szczepień przeciwko grypie zamierzamy w najbliższym czasie wdrożyć. Trwa mocna akcja informacyjna związana z tym programem. Będą też dodatkowe punkty wymazowe, które mogą pomóc w diagnozowaniu koronawirusa – mówił Marcin Chludziński, szef miedziowego holdingu.
Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy kapitałowej KGHM ma być narzędziem do medycznego wykonania tych zadań. MCZ już zawarł porozumienie ze szpitalem z Bolesławca, który będzie wykonywał w Lubinie, Legnicy i Głogowie wymazy dla osób, które zgłoszą się ze skierowaniem od lekarza lub SANEPID-u.

- Otworzymy dodatkowe punkty wymazowe. Teraz mamy dwa. Od przyszłego tygodnia będzie ich sześć. Zwiększyliśmy możliwości do kilkuset dziennie. W tej chwili wykonujemy ich 50 dziennie. Jeżeli byłaby potrzeba jesteśmy nawet w stanie je zwiększyć. – mówił Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu ds. medycznych MCZ.

 

3 września 2020Odnośnik bezpośredni