MCZ prowadzi badania przesiewowe pracowników KGHM

Zapowiadane w październiku badania przesiewowe dla pracowników KGHM ruszyły. Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie do końca przyszłego roku przebada łącznie 5000 osób, zaś do końca 2019 kontroli medycznej pod kątem sprawdzenia płuc i naczyń wieńcowych poddanych zostanie około 830 osób. Kolejna rejestracja ruszy w styczniu 2020.

Badania przesiewowe, które prowadzone są dwutorowo poprzez bezpłatne sprawdzenie płuc i serca – to pierwsza w Polsce taka akcja. Dotąd w różnych miastach przeprowadzano podobne kontrole medyczne, ale nigdy w obu tych zakresach jednocześnie. Miedziowe Centrum Zdrowia na zlecenie KGHM Polska Miedź S.A. do końca 2020 roku przebada 5000 pracowników miedziowej spółki.

Są to badania przesiewowe dotyczące wykrywanie guzków w płucach, oceny rozedmy oraz oceny calcium score według skali Agatstona. Jest to kontrola naczyń wieńcowych. Wczesne wykrycie zmian pozwala zapobiec ewentualnej chorobie zawałowej. Ruszyliśmy z badaniami w listopadzie i wykonujemy ich około 200 tygodniowo – mówi dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w MCZ w Lubinie.

Badania tego typu profilaktyczne przesiewowe w kierunku raka płuca prowadzone były zarówno w Europie jak i na świcie, ale w Miedziowym Centrum Zdrowia na taką skalę są po raz pierwszy – Od kiedy mamy tomograf komputerowy 128 – rzędowy takie badania są możliwe. Badanie tym aparatem trwa zaledwie od 3 do 6 sekund, co zależy od wielkości badanego pacjenta, jesteśmy w stanie tak ustawić protokół diagnostyczny, że robimy badanie przesiewowe płuc w kierunku guzków, rozedmy płuc i calcium score związane z diagnostyką zwapnień w naczyniach wieńcowych – informuje dr n. med. Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ w Lubinie.

W roku 2020 Miedziowe Centrum Zdrowia będzie także wykonywało badania pracowników KGHM w ramach tego projektu.

inf.LubinExtra

4 grudnia 2019Odnośnik bezpośredni